Ako vzniká globálne otepľovanie a prečo je bioplast iný

Iste všetci vieme, že plasty prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. V prípade bioplastov to však neplatí. Aký je medzi nimi rozdiel a prečo je tomu tak?

Celý proces je príliš komplikovaný, aby sme sa mu venovali v tomto článku. Laicky povedané: CO2, ktoré by v stave ropy ostalo pod zemou, je tu „hore“ teraz s nami. Rozumieme však tomu, ako presne to funguje s bioplastom? Aký je teda rozdiel medzi plastom a bioplastom? Prečo bioplasty nepredstavujú záťaž pre životné prostredie?

Často kladená otázka mnohokrát vyvoláva ďalšie. My sami sme v tom na začiatku nemali úplne jasno, preto sme absolvovali viaceré školenia u odborníkov z univerzít a výskumných ústavov. Dozvedeli sme sa, že okrem toho, že sú bioplasty vyrábané z prírodných materiálov, sú súčasťou uzavretej slučky CO2. Inak povedané, rastliny na seba počas rastu naviažu CO2 a pri procese výroby a následnom skompostovaní sa len vráti naspäť. Samozrejme, ide len o schematické a zjednodušené znázornenie, nie o kompletný výpočet. No princíp je v konečnom dôsledku rovnaký.

NÁŠ TIP: Nepridávajme na našu Zem čo sem nepatrí a nebude nám stále horúcejšie. Zaujímajme sa viac o to, ako možno obmedziť používanie plastov v bežnom živote. V prípade, že ich nie je možné úplne nahradiť, je dobré siahnuť po ich ekologických alternatívach.

1 komentár na “Ako vzniká globálne otepľovanie a prečo je bioplast iný

  1. Spätné upozornenie: Zem na Sibíri sa potápa a doslova mizne pred očami - Nejemzplastu.sk

Komentáre sú zakázané.