Čo sú bioplasty

Určite ste sa už s pojmom bioplasty stretli. Každý z nás si pod týmto pojmom automaticky predstaví nejakú ekologickú alternatívu plastu. Nemusí to tak ale vždy byť, pretože v súčasnosti existuje mnoho druhov bioplastov.

Bioplasty vyrobené na báze rastlinných škrobov sa využívajú hlavne v segmente výroby jednorazových riadov.

Čo sú v skutočnosti bioplasty?

Pojmom bioplasty sa oficiálne označuje široké spektrum produktov. Sú to buď plastové produkty vyrobené z ropy (na báze polyetylénu), ktoré sú „rozložiteľné“ pridaním aditív (tzv. oxo-bioplasty), alebo plastu podobné produkty vyrobené na báze prírodných škrobov alebo buničiny, pričom tieto môžu byť rozložiteľné (PLA), alebo aj nie. Znie to komplikovane? Istým spôsobom aj je. Poďme si to trochu priblížiť a pozrieť sa na výhody každého z nich.

1. Bioplast na báze polyetylénu (PE)

Tento typ bioplastu sa vyrába z ropy. Za pomoci pridaných aditív sa síce rozpadne na mikročiastočky, avšak stále sú to čiastočky ropy, ktoré poletujú ovduším a dostávajú sa do vody, aj do pôdy. Toto určite nie je dobré, ani ekologické riešenie. Z oxo-bioplastu sú vyrobené napr. Coca Cola Green fľaše, či slávne „rozložiteľné“ tašky reťazcov Tesco a Kaufland.

ČÍTAJTE TIEŽ: Sú rozložiteľné tašky skutočne rozložiteľné?

2. Bioplast na báze škrobu

Tento materiál sa vyrába zo škrobu rastlinného pôvodu (najmä kukuričného škrobu). Je označovaný skratkou PLA a používa sa hlavne v segmente jednorazových riadov. Je kompostovateľný v podmienkach priemyselnej kompostárne (vyžaduje cca 70 stupňov Celzia pre rozpad a ďalšie podmienky, ako prístup kyslíka, atď.). Má vysokú štiepivosť, a preto nie je možné z neho vyrobiť všetko to, čo z bežného plastu, ale na vývoji sa neustále pracuje. Aj u nás na Slovensku sa vývoju venuje prof. Ing. Pavol Alexy, PhD., z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU.

Bioplasty z rastlinného škrobu sú ekologické.

Jednoduchý výber

Aký je ale medzi nimi zásadný rozdiel? Stačí, ak si uvedomíme, že tie prvé sú z fosílnych zdrojov a tie druhé z prírodných. Čokoľvek, čo je vyrobené z ropy, pridáva do nášho prostredia CO2, ktoré sem prirodzene nepatrí. Narušuje tým rovnováhu v životnom prostredí človeka, fauny a flóry a prispieva ku globálnemu otepľovaniu. O dôsledkoch otepľovania písať snáď nemusíme, bez pitnej vody a včiel bude budúcnosť ľudstva veľmi krátka.

Pridaj komentár