Ďalší zákaz jednorazových plastových tašiek

Americký Boston je ďalším mestom, ktoré vydalo úplný zákaz používania jednorazových nákupných tašiek z plastu. Zároveň povinne spoplatnilo aj používanie papierových a hrubších igelitových tašiek. Chce takto motivovať obyvateľov, aby si so sebou na nákupy nosili vlastné tašky.

Plastové tašky ostávajú v morskom ekosystéme prakticky naveky.

V roku 2017 sa použilo v Bostone 357 miliónov jednorazových igelitiek. Priemerne sú takéto igelitky používané len 12 minút, ale v životnom prostredí a morskom ekosystéme ostávajú prakticky naveky.

Bostonska radnica vyhlásila, že k tomuto kroku ich viedli nielen ekologické, ale aj ekonomické dôvody. Jednorazové plastové tašky totiž majú veľký vplyv na stav mestských ulíc a odpadového systému. Ostávajú na uliciach, v odkvapoch, v kanalizácii, na stromoch v parkoch, odkiaľ ich musí mesto na svoje náklady prácne odstraňovať.

Dostávajú sa do komunálneho odpadu a na skládkach strávia robotníci hodiny času ich vytrieďovaním a odstraňovaním zo zariadení. Túto prácu teda obyvatelia mesta nepriamo aj tak zaplatili v rámci daní a poplatkov za odpad.

Radnica sa zaviazala, že urobí ďalšie kroky na to, aby toto opatrenie neovplyvnilo sociálne slabšie skupiny obyvateľov a chce spustiť projekt, v rámci ktorého bude zdarma poskytovať opakovane použiteľné nákupné tašky.

zdroj: Surfrider Foundation

NÁŠ TIP: Riešením je aj používanie biodegradovateľných nákupných tašiek na báze rastlinného škrobu, ktoré sa v kompostéri rozložia na biomasu.

ČÍTAJTE TIEŽ: Stanú sa plastové tašky už len minulosťou?

Pridaj komentár