Stanú sa plastové tašky už len minulosťou?

Od 1. januára 2018 vstúpila na Slovensku do platnosti novela zákona o odpadoch, podľa ktorej musia predajcovia spoplatniť jednorazové plastové tašky, alebo ich nahradiť ekologickejšími variantami.

Takýmto spôsobom bola aplikovaná smernica Európskej únie, podľa ktorej musíme do roku 2025 znížiť spotrebu jednorazových plastových igelitiek o 90%. Keďže bežný Slovák ich ročne spotrebuje 466 (priemer v EÚ je 200 plastových tašiek na jedného človeka), do konca roka 2025 musíme znížiť spotrebu na 40 tašiek za rok.

„Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Veľmi rýchlo sa z nej stane odpad. Zákazníkovi často slúžia menej ako hodinu. Kým prenesie nákup z obchodu domov. No životné prostredie sa s každou jednou vyrovnáva desiatky rokov. Zrátané a podčiarknuté, plastové tašky zdarma sú luxus, ktorý si už ďalej nemôžeme dovoliť.“

László Sólymos, minister životného prostredia

Spoplatnené sú ľahké plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov. Veľmi ľahká plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov – nazývaná aj ako mikroténové vrecúško, ktorá sa vyžaduje z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami, spoplatneniu nepodlieha.

V EÚ sa ročne minie až 100 miliárd jednorazových plastových nákupných tašiek. Len 7% z toho sa zrecykluje. Celkovo sa z plastových obalov z obchodov zrecykluje len 14 %. A dokonca až 30% vyprodukovaných plastov sa recyklovať vôbec nedá.

Ekologická alternatíva jednorazových plastových tašiek

Na základe už vyššie spomínanej schválenej novely zákona o odpadoch, musia predajcovia okrem spoplatnenia jednorazových plastových tašiek, poskytovať iné, alternatívne druhy tašiek, akými sú napríklad tie z papiera či textilu, alebo tašiek určených na opakované použitie.

Takisto majú možnosť prejsť na ekologické kompostovateľné tašky z bioplastu, ktoré sa vyrábajú na báze rastlinných škrobov. V porovnaní s bežnými plastovými igelitkami je rozdiel v cene zanedbateľný (rádovo len o pár centov).

NÁŠ TIP: Do znižovania ekologickej záťaže sa môžeme zapojiť aj my, spotrebitelia. Napríklad tým, že si budeme nosiť so sebou vlastné nákupné tašky. Dnes už sú dostupné v rôznych pekných dizajnoch. Odporúčame využívať aj vrecká na pečivo, zeleninu a ovocie – ideálne z biobavlny, nie z polyesteru.

ČÍTAJTE TIEŽ: Sú rozložiteľné tašky skutočne rozložiteľné?

Pridaj komentár