Záhada jednorazových kávových pohárov

Všetci vieme, že plast je škodlivý. V médiách je to často skloňovaná téma, stále viac ľudí sa správa ekologickejšie, a preto hľadajú alternatívy k plastovým produktom. Pri ich výbere si treba dať pozor, pretože nie všetky sú certifikované.


Keďže existuje dopyt, situáciu využívajú mnohé firmy a obchodníci. Aj trh s jednorazovými gastro obalmi a riadmi zaplavili rôzne „eko“ verzie produktov. Avšak, je potrebné dávať si pozor pri ich výbere, pretože nie všetky sú certifikované. Dokonca, niektoré výrobky majú v sebe plast tak šikovne skrytý, že si ho ani nevšimnete.

K nim patrí aj papierový pohár na teplé nápoje. Samotný papier alebo celulóza je ekologický materiál z obnoviteľných zdrojov. Háčik je však v tom, že aby papier pri kontakte s horúcou tekutinou nepremokal, upravuje sa laminovaním. Voľným okom nerozoznáte, či ide o lamino ropným, alebo rastlinným bioplastom. Viac informácií o bioplastoch nájdete v našom predchádzajúcom článku: Čo sú bioplasty?

Sledujte označenia pohára

Skutočne kompostovateľný pohár je zvnútra potiahnutý vrstvou bioplastu (najčastejšie PLA). Certifikovaný pohár má vždy uvedeného výrobcu a tiež biodegradovateľnosť. Takýto pohár preto nemôže stáť 3 centy. Pohár z ropného plastu, naopak, väčšinou nemá žiadne označenie o kompostovateľnosti alebo biodegradovateľnosti, a často nemá ani uvedeného výrobcu. Do teplého nápoja uvoľňuje preukazateľne škodlivé látky, ktorým by sme sa mali radšej vyhnúť.

NÁŠ TIP: Dávajme si pozor na to, z čoho jeme a pijeme! Sledujme informácie o materiáloch, z ktorých sú jednotlivé riady vyrábané.

Pridaj komentár