Zem na Sibíri sa potápa a doslova mizne pred očami

Stúpajúce teploty sú skutočný a veľmi vážny problém, ktorému ľudstvo aktuálne čelí.

Fínsky bádateľ a rybár Tero Mustonen už dlhé roky pracuje v arktických oblastiach Ruska, Fínska, Kanady a Aljašky. Dennodenne je svedkom globálneho otepľovania a jeho dôsledkov. Spolu s miestnymi domorodcami hľadá spôsoby, ako zmierniť dopady klimatických zmien na život ľudí. Napríklad sa snažia zaviesť pôvodné spôsoby rybolovu a využiť dávnu múdrosť domorodcov aj v iných činnostiach. Takisto podporuje domorodé obyvateľstvo v tom, aby sa zapájali do debaty o otepľovaní.

Klimatická zmena je skutočná, je dokonca vo veľmi pokročilom štádiu a v arktických oblastiach sú jej dopady najvýraznejšie. Napríklad v Severnej Karélii vo Fínsku sa obyvatelia živia prevažne rybolovom na ľade. Doteraz mohli takýmto spôsobom loviť ryby až 6 mesiacov – od novembra do mája. Teraz sa rybárska sezóna zúžila na len na pár mesiacov: ľad je dostatočne hrubý na rybolov iba od januára a do apríla, niekedy dokonca príde len vo februári a zmizne už v marci.

Otepľujúci sa Atlantický oceán ohrozuje rybárov – v roku 2017 dokonca jedna posádka rybárskej lode skoro prišla o život a stratili cenné vybavenie. V severných oblastiach Sibíra sa permafrost (oblasť s trvalo zamrznutou pôdnou vodou, pozn. redakcie) – doslova roztápa a stráca pred očami.

Tero Mustonen tvrdí, že je nutné šíriť toto posolstvo a nabáda všetkých, aby pomohli arktickým komunitám v boji s globálnym otepľovaním. Chce využiť tradičnú múdrosť predchádzajúcich generácií a znovu nastoliť životaschopnosť riečneho a jazerného systému, ktorý dokáže zastaviť túto klimatickú zmenu.

foto: Tero Mustonen

NÁŠ TIP: My všetci sa môžeme zapojiť tým, že spomalíme konzumný spôsob života, budeme spotrebúvať len toľko, koľko je nevyhnutné a budeme vedome znižovať množstvo produkovaného odpadu.

zdroj: www.slowfood.com

Pridaj komentár